Insulīna adatas

Cilvēki ar cukura diabētu vai nu neražo hormona insulīnu, vai arī neražo vajadzīgo daudzumu, lai regulētu glikozes (cukura) līmeni asinīs. Tādēļ cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu un daudziem ar 2. tipa cukura diabētu ir jāievada insulīns. Insulīnu parasti lieto divas vai vairāk reizes dienā.


Insulīns var būt cilvēka insulīns, kas ir organismā ražota insulīna sintētiska versija, vai insulīna analogs, kas arī ir ražots laboratorijā, bet ir ģenētiski pārveidots, lai ietekmētu tā darbības ātrumu organismā. Cilvēka insulīnam nav nepieciešama recepte, savukārt insulīna analogiem ir nepieciešama recepte.


Insulīnu var ievadīt vairākos dažādos veidos — izmantojot sūkni, plāksteri, inhalatoru, pildspalvveida pilnšļirci, šļirci vai portu. Visizplatītākā ievadīšanas metode ir šļirce ar adatu, kas ļauj indivīdam pašam injicēt insulīnu tieši zem ādas.


Pareizu insulīna adatu un šļirču lietošana ir svarīga gan efektivitātei, gan komfortam.

Insulīna adata

Adata, kas ievada insulīnu, ir ļoti plāna un paredzēta vienreizējai lietošanai. Adatas vienmēr jāinjicē tieši ādā (nevis caur apģērbu) 90 grādu leņķī, lai samazinātu insulīna noplūdi.


Adatai jāsasniedz tauku slānis starp ādu un muskuļiem (zemādas tauki).


Kā un kur injicēt insulīnu?

Ikvienam, kas lieto insulīnu, ir jāmaina injekcijas vietas ķermeņa daļā, vēlams vēderā, lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti. Daži cilvēki izvēlas izmantot augšdelmu, augšstilbu vai sēžamvietu. Atkārtotas injekcijas vienā un tajā pašā vietā var izraisīt lipohipertrofiju vai tauku mezgliņus zem ādas.


Kāda izmēra insulīna adatu izmantot?

Adatas mēra pēc to garuma un izmēra vai biezuma. Parasti ārsti iesaka lietot adatas, kuru garums ir no 4 līdz 6 milimetriem.


Nav iemesla izmantot adatu, kas ir garāka par 8 milimetriem, gandrīz visiem ķermeņa tipiem. Garākas adatas var iedurt pārāk dziļi, ievadot intramuskulāru injekciju. Insulīna injicēšana muskuļos var palielināt uzsūkšanos, kas var izraisīt hipoglikēmiju (bīstami zemu cukura līmeni asinīs).


Agrāk daudzi domāja, ka adatas izmērs ir jāpielāgo cilvēka svaram, kas nozīmē, ka cilvēkiem ar aptaukošanos bija vajadzīgas garākas adatas. Lai gan daži cilvēki ar aptaukošanos un citiem apstākļiem, piemēram, artrītu, var gūt labumu no garākas adatas, jaunākie pētījumi liecina, ka ķermeņa svars kopumā nav adatas izmēra efektivitātes faktors.


Neatkarīgi no ķermeņa masas indeksa (ĶMI), ir pierādīts, ka 4 milimetru adata ir efektīva gandrīz visiem cilvēkiem ar cukura diabētu.


Lai gan šobrīd aprūpes standarts ir īsākas adatas, ārstiem jāpatur prātā atsevišķu gadījumu vajadzības.

Kur nopirkt insulīna adatas?

Insulīna adatas var iegādāties GlikoZen veikalā tiešsaistē vai aptiekās. Pie mums ir pieejamas BD ražotās 4mm , 6mm un 8mm adatas.

Becton Dickinson ir Amerikāņu ražotājs, kura insulīna adatas ir vienas no populārākajām un atzītākajām insulīna adatām pasaulē.

Atpakaļ uz blogu